29.01.2017

image002

 

Dünya Emekçi Kadınlar Günü, ilk kez 8 Mart 1857 yılında ABD’de bir tekstil fabrikasında daha iyi çalışma koşulları ve eşit işe eşit ücret talebinde bulunmak için greve giden kadın işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında fabrikada ölmeleriyle gündeme geldi. 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda da bu tarih Dünya Emekçi Kadınlar günü olarak kutlanmaya başlandı.

8 Mart, kimi çevrelerce kabul edilen salt “kadın günü” ya da “dünya kadınlar günü” değildir. Ülkemiz koşullarında çalışan, emek-gücünü en elverişsiz koşullarda satan emekçi kadınların günüdür.

Biz Kadın Kolları Komitesi olarak; Kadınlarımızın çalışma hayatından ve Sendikal Mücadele de, Örgütlenme modelimizde kadınlarımızın daha aktif yer almasını sağlamak amacıyla kadınlarımızı yönetim, denetim, disiplin kurullarında, işyeri temsilciliklerinde daha çok yer almaları sağlayarak kadınlarımızın sendikal mücadelede daha aktif yer almasını sağlıyoruz.

8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz Kutlu Olsun
OLEYİS Kadın Kolları Komitesi 
Serpil BÜYÜKKUZUKIRAN

 

image003

 

Türkiyede 8 Mart Dünya Kadınlar günü ilk kez 1921 yılında Emekçi Kadın Günü olarak kutlandı. 
Aynı kadınlarımız sigortasız çalıştırılan bizler, 
Sınıf ayrımı yapılarak mağdur edilen bizler, 
işçi olan, doktor olan, öğretmen olan bizler…..
Evet biz nesilleri yetiştiren onları doğuran büyütenleriz ama biz her şeyden önce insanız, 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu olsun…
Yeşim YEŞİLTAN
İç Anadolu Şube Disiplin Kurulu Başkanı
Vilayetlerevi İşyeri Baştemsilcisi

 

image005

Tarihin İlk Çağlarından bu yana, gerek iş hayatında gerek toplumsal hayatta yarım insan muamelesi görmüş, bulunduğu her alanda gösterdiği etkinlik sivrilik olarak nitelendirilmiş, şiddet görmüş, tacize uğramış, hakları gasp edilmiş ve buna rağmen o hassas bedenlerinde ve ruhlarında daima büyük yükler taşımış kadınlarımızın 8 mart dünya kadınlar gününü kutluyorum ve bu dünyanın kadın erkek herkes için daha yaşanılır bir yer haline gelmesini diliyorum.


Hanife YILDIRIM
Doğu Akdeniz Şube Örgütlenme Sekreteri
Hakimevi İşyeri Baştemsilcisi


 

image008

 

Kadın olmanın zor olduğu ülkemizde çalışan kadın olmak iki işverenli iki mesaili (ev-iş) arasında ağır bir yük taşımaktadır. Evimin işleri aksamasın, çocuklarım iyi yetişsin, kocama iyi bir eş olayım derken bir hayli yoruluyoruz.
Bu güzel güne özel hayatın her alanında fedakarlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden başta Başkent Öğretmenevi çalışan emekçi kadınlarımız olmak üzere tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyorum.

Sema ACAR
İç Anadolu Şube Denetim Kurulu Başkanı

 

 

image009

 

Biz Kadınlar,

Evlerini Geçindirebilmek, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayabilmek için, mücadele eden emekçi kadınlarız.

Biz kadınlar,

Her türlü haksızlığa ve eşitsizliğe isyan eden ve erkek işçilerle birlikte omuz omuza mücadele eden kadınlarız.

Biz kadınlar,

İnsancıl bir dünyanın  hayalını kuran kadınlarız.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun….

HÜLYA ÖZGÜZEL

GAZİANTEP ÖĞRETMENEVİ SERVİS ELEMANI