20.09.2022

Çalışma hayatının en büyük reformlarından biri olan taşeron işçilerin kamuda kadroya geçirilmesi düzenlemesinin mimarı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve emeği geçen Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanımız Sayın Mahmut ARSLAN’a teşekkür ederiz.

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanımız Sayın Mahmut ARSLAN yıllardır taşeron işçiler başta olmak üzere kadro mücadelesinde her zaman en ön safta yer almıştır. Bugün geldiğimiz noktada hala kamuda taşeron işçilik, geçici işçilik, kapsam dışı işçiler, kiralık işçiler devam etmektedir.

Oleyis Sendikası olarak, 696 sayılı KHK ile taşeron işçilerin kadroya geçişi yapılırken kamuda çalışan taşeron emekçilerin bir kısmı ne yazık ki farklı gerekçelerle kadro kapsamına alınmamıştır. Kapsam dışında tutulan emekçilerimizin halen alt işveren işçisi olarak çalışmaya devam etmesi bizim için büyük bir üzüntü kaynağıdır.

KİT ve bağlı ortaklıkları yanında hizmet alım sözleşmeleri kapsamında çalışan yaklaşık 70 bin emekçi kardeşimiz kadro kapsamı dışında bırakılmıştır. Bu durum ne yazık ki uzun yıllardan bu yana işçilerin mağduriyetine neden olmuştur.

Biz Oleyis Sendikası olarak,

-Öğretmenevleri,

-Polisevleri,

-Kamu Kurumlarında bulunan sosyal tesisler,

-KİT- BİT,

-4 Aralık mağdurları olmak üzere kapsam dışı bırakılan taşeron işçilerin de biran evvel kadroya geçirilmesi talebimizi bir kez daha dile getirmek istiyoruz.

Oleyis Sendikası olarak, 696 sayılı KHK’ya bağlı olarak emekçilerin ücret ve sosyal haklarında yaşadıkları sorunları her daim dile getirdik ve çözüm önerimizi sunduk. 696 sayılı KHK ile kadro alan emekçilerimizin nakil ve tayin konusunda yaşadıkları sorunların biran evvel çözüme kavuşturulmasını ve çalışma sürelerinin emekliliğe hak kazandıkları tarih ile sınırlandırılmasıyla ilgili düzenlemenin iptal edilmesini istiyoruz.

Oleyis Sendikası olarak kadro bekleyen emekçilerimizin bu haklı taleplerinin takipçisi olacağız.

Saygılarımızla