08.09.2022

Genel Başkan Vekilimiz Serpil Açıkgöz  “Çalışma Hayatında Ve Sendikal Hayatta Kadın” Konulu İl Eğitim Programı Konuşmacı Olarak Katıldı

HAK-İŞ Kadın Komitemiz tarafından düzenlenen “Çalışma Hayatında ve Sendikal Hayatta Kadın” konulu eğitim programı 8 Eylül 2022 tarihinde Bursa’da gerçekleştirildi.
Eğitim programına, HAK-İŞ Genel Sekreterimiz Eda Güner, Öz Gıda-İş Sendikamız Genel Başkan Yardımcısı Tevfik Ali Hançeroğlu, Oleyis Sendikası Genel Başkan Vekili Serpil Açıkgöz, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkan Yardımcısı Aybüke Özmutaf, Öz Gıda-İş Sendikamız Bursa Şube Başkan Yardımcısı Şebnem Arda, konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın başkan yardımcıları, kadın komitesi başkan ve yardımcılarımız, il başkanlarımız, sendikalarımızın şube başkan ve yardımcıları ve kadın üyelerimiz, HAK-İŞ uzmanlarımız katıldı. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Prof. Dr. Mehmet Merve Özaydın, Karabük Üniversitesi Dr. Öğr. Üyesi Neşe Yıldız, HAK-İŞ Hukuk Müşaviri Av. Hamdi Abdullah Koçoğlu tarafından eğitim sunumları gerçekleştirdi.

“Sendikalı Kadın Güçlü Kadın” temasıyla Öz Gıda-iş Sendikamızın ev sahipliğinde gerçekleştirilen eğitim programında konuşan Oleyis Sendikası Genel Başkan Vekilimiz Serpil Açıkgöz, katılımcıları selamlayarak konuşmasına şöyle devam etti.

“Sendikacı Olun Lider Olun”


 

Açıkgöz; “Sendikal örgütlenme, çalışma yaşamındaki toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılıkları aşarak kadınların istihdama katılımını artırmanın ve daha eşitlikçi bir toplum yaratmanın önemli araçlarından birisidir. Konfederasyonumuzda ve Sendikamızda İlk Kadın Genel Sekreter ve ilk Kadın Genel Başkan Vekili olarak görev almanın gururunu yaşıyorum. Sorunlar karşısında yılmadan, yorulmadan, yol arıyoruz, kadınlık onurumuzu her alanda temsil etmenin hakkını vererek, dün olduğu gibi, bugün ve yarın da var olacağız. “
Geleceğe İz Bırakan Sendikacı Lider Kadınlar Olması En Temel Hedefimizdir

Açıkgöz; “Sendikalı lider kadınlar olarak mücadelemizin geçmişinde nasıl bulunduysak, bugün de sendikacı kadınlar olarak teşkilatlanmalarımızda etkin olarak yer almamız gerektiğine inanıyoruz. Kadınlar komitesi olarak komitelerimizde yer alan sendikacı lider kadınlar olarak geleceğe iz bırakan sendikacı kadınlar olması en temel hedefimizdir.”

“Konfederasyonumuzun Rol Model Kadın Sendikacılar Yetiştirmeye Verdiği Önem Artık Daha Çok Anlaşılmaktadır”

Açıkgöz; “İşçi örgütlerinde kadınların sendikal faaliyetlere katılımı hep çok sınırlı oluyor. Bunun çeşitli nedenleri var elbette. HAK – İŞ  ise kadınların içinde rahat hareket ettiği, örgütlenme çalışmalarında yer aldığı nadir işçi örgütlerinden biriyiz.


HAK-İŞ Kadın Komitemiz tarafından icra edilen bu eğitimlerde çalışma hayatında ve sendikal hayatta kadın figürünün ortaya konması, Konfederasyon olarak kadın işçilere verilen kıymet ve kadın sendikacılara verilen fırsat açısından bizler için büyük önem taşımaktadır.”

“Mahmut Arslan Taşeron Sistemin Kaldırılması Mücadelesinin Öncüsüdür”

Açıkgöz; “Bugün kamuda, üniversitelerde, yerel yönetimlerde yaklaşık 1 milyon kişi taşeron sistemden kurtulup kamunun ve belediyenin çalışanı oldular. Bu çok büyük bir reformdur. Taşeron sistemin kaldırılması cumhuriyet tarihinde çalışma hayatına dair yapılan en büyük reformdur."

Taşeron işçilerin kadro almasında Genel Başkanımız Sayın Mahmut Arslan’ın verdiği büyük mücadeleye yakın tanığı olarak emekçilerimiz adına teşekkür ederim.”

Eğitim programı, diğer konuşmacılarının konuşmaları ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.