11.05.2021

Geçtiğimiz Cuma günü yeninden artan, İsrail işgal makamlarının Mescid-i Aksa'da ve çevresi başta olmak üzere Kudüs'teki Filistinli göstericilere yönelik insanlık dışı uygulamalarını bu mübarek günlerde içimiz yanarak şahit olmaktayız.

İsrail hükümetinin İsrailli Yahudilerin Filistinlilerin evlerine el koymasına izin veren bir yasaya dayanarak Şeyh Cerrah'taki Filistinlileri sınır dışı etmeye çalışmaktadır. Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki planlı tahliye operasyonları, milyonlarca Filistinlinin maruz kaldığı saldırılar, apartheid İsrail devletinin hukuk tanımaz tutumunu bir kez daha teyit etmektedir.  

İsrail devletinin, uluslararası toplumun tüm çağrılarına rağmen, Gazze ile Mescid-i Aksa’ya ve burada ibadet eden Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği haksız ve hukuksuz saldırılar, Gazze’de aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda masum insanın hayatını kaybettiği saldırılar ile yerleşim yerlerinin Filistinlilerden zorla alınması insanlık dışıdır ve insanlığa karşı suçtur. Buna itiraz etmemek ve sessiz kalmak bu vebale ortak olmaktır.

Sivil ve savunmasız Filistin halkına karşı uygulanan saldırgan eylemleri şiddetle kınıyoruz; bu saldırılar derhal son bulmalıdır. İsrailli Irkçı grupların Harem’-i Şerife girişlerine izin verilmemesi için gerekli tedbirler alınmalıdır.

Üç dinin kutsallarını barındıran Mukaddes şehir  Kudüs’ü vicdansız, ahlaksız, hukuksuz, saygısız, saldırılarıyla kirleten işgalci İsrail devletini güçlü bir şekilde kınıyoruz. Hayatını kaybeden Filistinli mazlumlara Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Vedat Böke

Oleyis Genel Başkanı