16.04.2020

1947 yılında sınıf örgütlerinin kurulmasına izin verildiği ve sendikal örgütlenme de yasal zemine kavuştuğu zaman ilk örgütlenen kesim otel, lokanta işçileri olmuştur.

Sektör işçileri ilk örgütlenmeyi 17 Nisan 1947’de Ankara’da Garsonlar Cemiyeti’ni kurarak yaptılar. 1949 yılında birçok şehirde örgütlenen Garsonlar sendikaları isimlerini “Otel Lokanta ve Eğlence Yerleri Sendikası” olarak değiştirmiş ve bugün halen kullandığı adı almıştır.

Türkiye Otel, Lokanta, Eğlence Yerleri İşçileri Sendikası)  OLEYİS 18’nolu Turizm  işkolunda faaliyet gösteren; Onurlu Sendikal Yürüyüşümüzün 73. Yıllında sendikal mücadelenin kendi iş kolunda en önemli aktörü olan her zaman ilkeli ve kararlı duruşu, özgün ve yenilikçi politikalarıyla çalışma hayatına yön vermiştir.

OLEYİS, 2010 yılında 11. Olağan Genel Kurulunda alınan karar ile HAK-İŞ Konfederasyonuna katılarak Konfederasyonumuz HAK-İŞ ile ortak bir tavır ortaya koymuş çalışmalarını bu  politika ile   sürdürmektedir.

Ekonomik ve sosyal gelişme, toplumsal barış ve istikrarın sağlanması gibi ülkenin temel sorunlarının çözümü, Türkiye’nin barışçıl bir bölgesel ve küresel aktör olma rolüne desteğini sürdürmeye devam edecektir.

OLEYİS 73. Yıldır Türk Turizmi ve hizmet sektöründeki emekçiler için dün olduğu gibi gelecekte de sorun çözme yaklaşımını içeren bir vizyon ve misyon üstlenmeye devam edecektir. Ülkemizin demokrasi ve demokratikleşme çabalarına sivil toplum örgütü olarak desteklemiş ve demokrasiyi engelleme girişimlerine karşı da cesaret ve kararlılıkla karşı durmuştur.

OLEYİS olarak sendikal mücadelemizde insan  emeğinin onuruna inandık.  Sendika olarak sorumlu, ilkeli, tutarlı sendikacılık anlayışımızdan asla taviz vermedik.

Sivil, katılımcı, akılcı, güçlü yaklaşımlarla toplumsal değerlerimizden taviz vermeden sendika iş kolumuzda çalışma hayatına yeni modeller ve yeni politikalar üretme çabasındayız.

Mücadelemiz; diyalog, sosyal sorumluluk, istihdam, verimlilik, gibi kavramları önceleyerek slogandan uzak çözüm odaklı bir disiplin ile Onurlu Sendikal Yürüyüşünün 73. Yılında sendikal mücadelenin en önemli aktörü olmuştur.

OLEYİS geçmişten günümüze doğal görevleri olan örgütlenme, TİS ve grevin ötesinde sosyal hayata, ekonomik hayata dair vizyonunu, misyonunu ve hareket alanını paydaş kuruluşlarla paylaşarak sorumluk almıştır, almaya da devam edecektir.

Sendikal hayattaki hemen her konu ile ilgili iddiası, hedefi, duruşu ve çözüm önerileri olan OLEYİS, bu mücadelede teşkilatıyla birlikte omuz omuza hareket etmektedir.  Sendikamız Şu an 8 Şube ve 3 Bölge Temsilciliğiyle faaliyetlerini sürdürmektedir. Turizm işkolunun birincisi olma yolunda hızla çalışmalarına devam etmektedir.

Çalışma hayatındaki her konuya ilişkin sorunlara çözüm önerileri olan OLEYİS, bu mücadelede teşkilatıyla birlikte hareket etmektedir.  

Onurlu sendikal mücadelemiz tüm teşkilatlarımız ve  üyelerimiz ile birlikte 73 yıl boyunca olduğu gibi kararlılıkla sürdüreceğiz. OLEYİS 73.yıl dönümünün ülkemiz, milletimiz ve insanlık için kutlu olmasını diliyor; nice yıllar boyunca yoluna devam edeceğine dair inancımla başta üyelerimize, herkese selamlarımı, saygılarımı iletiyorum."

VEDAT BÖKE

OLEYİS Genel Başkanı