11.11.2019

OLEYİS Sendikası olarak Orman Genel Müdürlüğü tarafından “Daha Yeşil Bir Türkiye” hedefiyle ve “Bugün Fidan, Yarın Nefes” sloganıyla başlatılan, Türkiye genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen fidan dikim etkinliğine, HAK-İŞ Konfederasyonumuz ile birlikte bağlı 21 sendika ve 700 bini aşkın üye ile  tam destek verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle, 11 Kasım 2019 tarihinde Ankara Batıkent’te ve eş zamanlı olarak tüm Türkiye’de, 81 ilde gerçekleştirilen fidan dikim etkinliğine HAK-İŞ Genel Başkanımız Mahmut Arslan, Genel Başkanımız Vedat BÖKE ile birlikte Yönetim Kurulumuz, Kadın Komite başkanlığımız katıldı

 “Hedefimiz Zümrüt Yeşili Bir Türkiye Fotoğrafı Ortaya Çıkarmak”

Fidan dikim töreni açılış konuşmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, 81 vilayette 2023 ayrı noktada, aynı anda, saat 11.11’de, toplam 11 milyon fidan ve ağacın, “geleceğe nefes” olması ümidiyle toprakla buluşturulduğunu, hedeflerinin zümrüt yeşili bir Türkiye fotoğrafı ortaya çıkarmak olduğunu söyledi.

“Geleceğe Nefes” seferberliğinin hedefleri aşarak dünyaya örnek olacak bir kampanyaya dönüştüğünü dile getiren Erdoğan, Guinness Rekorlar Kitabı yetkililerinin kampanyayı Çorum’dan takip ederek, kayıtlara geçireceklerini açıkladı.

11 Kasım’ın “Millî Ağaçlandırma Günü” olarak ilan edilmesiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararını geçtiğimiz hafta imzaladığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah bundan sonra her yıl milletimiz, takvimler 11 Kasım’ı ve saatler 11.11’i gösterdiğinde, fidan dikmek üzere belirlenen alanlarda olacaktır. Dikilen her bir fidan, her bir ağaç geleceğe bırakılmış büyük bir mirastır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarının ardından sahneye çıkarak kendisine eşlik eden çocuklarla birlikte "Tohumlar fidana" şarkısını seslendirdi.

 Türkiye’nin çeşitli noktalarında aynı anda gerçekleştirilen törene çok sayıda sivil toplum örgütü ve vatandaşlar katıldı.

HAK-İŞ Konfederasyonu fidan dikim etkinliğine Tam Destek Verdi

HAK-İŞ Konfedarasyonu tüm teşkilatıyla birlikte fidan dikimini gerçekleştirdikten sonra kampanyayı değerlendiren HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Orman Genel Müdürlüğü tarafından “Daha Yeşil Bir Türkiye” hedefiyle ve “Bugün Fidan, Yarın Nefes” sloganıyla başlatılan, fidan dikim kampanyasına Türkiye genelinde büyük HAK-İŞ ailesi olarak, 21 sendikamız, 81 il başkanlığımız ve 700 bini aşkın üyemiz ile tam destek verdik. HAK-İŞ olarak çölleşme ve kuraklık ile ulusal ve küresel düzeyde mücadele ediyor, ekolojik dengenin korunması amacıyla ağaçlandırmaya son derece önem veriyoruz. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak çevrenin korunmasını en büyük ve ertelenemez insani sorumluluklarımız arasında görüyor, küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı bilinçlenmenin önemine her fırsatta dikkat çekiyoruz” dedi.