23.12.2017

YENİ HEDEFLERLE, TÜRKİYE OLEYİS 13. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

Olağan Genel Kurulu Divanı HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şahin başkanlığında geniş bir katılımla tamamlandı.

Genel kurula HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanımız Mahmut Arslan’ın yanı sıra, HAK-İŞ Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Şahin, Mustafa Toruntay, HAK-İŞ Genel Sekreteri Dr. Osman Yıldız, HAK-İŞ’e bağlı sendikalarımızın başkan ve yöneticileri, OLEYİS Sendikası Genel Başkanı Vedat Böke, Hizmet-İş Sendikası Kurucu Onursal Başkanı Hüseyin Tanrıverdi, OLEYİS Sendikası yöneticileri, delegeleri ve basın mensupları katıldı.

Genel Başkanımız Vedat Böke, Genel Kurula hitaben yaptığı konuşmada,

“2014 Şubat ayındaki kongremizde, üç hedefi ortaya koymuştuk. “Kurumsal Bir OLEYİS”,”Şeffaf Bir OLEYİS”,”Çalışan ve Hızla Büyüyen Bir OLEYİS”'i oluşturmaktı. “Kurumsal olarak bütün birimleri çalışan, şubeleri çalışan, komiteleri çalışan düzenli olarak MYK toplantılarını, Başkanlar kurulu toplantılarını ve Genişletilmiş Başkalar kurulu toplantılarını düzenleyen, konfederasyonumuzun düzenlediği bütün organizasyonlarına katılım sağlayarak, kurumsal hedeflerimizi fazlasıyla yakaladı.”

“Şeffaf Bir OLEYİS”

“Böke, “Bir diğer hedefimiz olan şeffaf bir OLEYİS oluşturma konusunda, Denetim Kurulu ve Yeminli Mali Müşavir tarafından Sendikalar kanunu çerçevesinde yasalara uygun olarak  düzenli bir şekilde denetimlerin yapıldığı, denetlemeler sonucunda oluşan verilerin bütün delegelerin bilgisine sunulan şeffaf bir OLEYİS yapısı ortaya koyuldu.”

“2014’te Hızlı çalışan ve sürekli büyüyen bir OLEYİS ilkesiyle yola çıktık. Genel Kurul öncesi üye sayımız, 3.064 kişi iken, bu gün itibari ile 15.000 üye sayısına ulaştık. Bize desteklerini esirgemeyen, Sayın Genel Başkanımız Mahmut Arslan'a ve Yönetim kuruluna, Hak-İşimizin il başkanlarına, ve özellikle zaman ve gün ayrımı olmaksınız bize  yardımlarını hiç esirgemeyen sayın Dr.Osman Yıldız’a teşekkürlerimizi borç biliriz.”

“Kadın Komitemiz Kuruldu”

Böke,“Bu hızlı çalışmada Genel Başkanımız ve Hak-İş önderliğinde Kadın komitemizi oluşturduk. Kadın komitemiz Genel Merkez Yönetim kurulu ve Şube Başkanlıkları ile tam bir uyum içerisinde çalışıp, başta örgütlenme olmak üzere, Ülkemiz ve Konfederasyonumuzun bütün toplantılarına yoğun bir şekilde katılım sağlayarak gerekli katkıyı OLEYİS olarak fazlasıyla yerine getirmişlerdir.

Kadın komitemizin bu çalışmaları sayesinde OLEYİS tarihinde ilk defa bir  kadın şube başkanı çıkartmış, 12 tane kadın arkadaşlarımız şube yönetimi asil üyeliklerine seçilmişlerdir. Bununla beraber Kongremizde 37 üst kurul kadın delegemiz yer almaktadır. Toplam da şube kurullarında görev alan kadın üyelerimiz 70’in üzerinde bulunmaktadır. Kadın komitemizin bu başarısından dolayı, Başta kadın komitesi başkanımız, Serpil Açıkgöz ve bütün yönetimini, şube başkanlarını tebrik ediyor, canı gönülden kutluyorum. Yeni dönemde daha güçlü bir kadın komitesi olarak yoluna devam edeceğine inanıyorum.

“Bu dört yıllık dönem içerisinde turizm sektöründe yaşanan çok önemli sorunlar, başta terör olmak üzere 15 Temmuz süreci, Ülkemizin sınırlarında yaşanan savaş, FETÖ, PKK, PYD, YPG, DEAŞ, gibi terör örgütlerinin Hedeflerinden biri olan “ekonomiyi baltalama” girişimleri çeşitli zaman ve yerlerde faaliyet göstererek Türk turizminde etkisini arttırdı. Hizmet sektörünün önemli bir kolu olan turizm endüstrisinin terör örgütünün üyeleri için kolay hedef olmasıyla turistik destinasyonları etkileyen terörist faaliyetlerin ülkenin ekonomik ve sosyal kollarına büyük zararlar vermesi söz konusudur.”

Yapısı gereği terör, ekonomik aktörleri doğrudan ve dolaylı olarak etkileme gücü olan sistematik olaylardır. Turizm sektörü olaylara çok erken tepki verebilme özelliğinden dolayı ekonominin diğer unsurlarına göre daha hızlı etkilenme potansiyeline sahiptir.  Terör eylemleri gerçekleşen İspanya, İngiltere, Fransa, Endonezya ve hatta ABD gibi ülkelerin turizm sektörünün terör olaylarında olumsuz etkilendiği anlaşılmaktadır.”

3. Turizm Şûrası” gerçekleştirildi”

“Cumhurbaşkanlığımızın düzenlediği, “Eşsiz kültürel, tarihi ve doğal zenginlikleriyle iç ve dış turizmin odağındaki ülkelerden biri olan Türkiye’nin uluslararası rekabet ortamında imaj ve marka değerini yükseltmek için gerekli stratejileri belirlemek amacıyla,  01 - 03 Kasım 2017 tarihleri arasında kamu kurum ve kuruluşları, Sendikamız, turizm meslek örgütleri, diğer sivil toplum kuruluşları, turizm sektörü ve akademik camianın katılımı ile “3. Turizm Şûrası” gerçekleştirilmiştir. İnşallah bu hamle ile turizm eski günlerine dönecek, bacasız ekonomi tekrar canlanacak, sendikamız olarak da şuralarda alınan karaların sonuna kadar da arkasında olacağımızı söylemek istiyorum.”

“Bağımsız Filistin ve Özgür Kudüs”

Böke, Kudüs gündemi ile ilgili yaptığı konuşmada; “Yakın zamanda ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs'ü İsrail'in resmi başkenti olarak tanıma ve Tel Aviv'deki ABD Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma kararı; Kudüs ve Filistin’in bütünüyle işgal planına dair yeni bir aşamaya geçme hamlesidir.

İşgalci İsrail’in Doğu Kudüs'ü ilhak etme ve başkent ilan etme yönündeki tek taraflı kararı, 1980 yılında BM Güvenlik Konseyi'nin ABD’nin de altında imzası olan 478 sayılı kararıyla hükümsüz sayılmıştır.”

Bu anlayışla, “Bağımsız Filistin ve Özgür Kudüs” irademizi, “İnsanlık İçin Barış” hedefimizi ortak platformdan, tek yürek olmuş bir meydandan Filistinlilerin yalnız olmadığını, Kudüs’ün insanlığın kalbi olduğunu ve işgal girişimlerine asla sessiz kalmayacağımızı ilan etmek için 17 Aralık Pazar günü  HAK-İŞ Konfederasyonumuzla birlikte Tandoğan Meydanında idik.”

“Taşeron Kadro Düzenlemesi”

“Bizim için en önemli konulardan birisi de “Taşeron kadro düzenlemesi” konusu detaylarını, burada Sayın Genel  Başkanımızın sizlere daha kapsamlı bilgiler vereceğini biliyorum. Ama şu unutulmamalıdır ki, Taşeron işçilerin kadro sorununun nereden nereye geldiğini ve nasıl özverili bir çalışma yürütüldüğü asla unutulmamalıdır.

Şube kongrelerinde sıkça vurguladığımız Türkiye’de taşeron işçilere kadro problemini hiçbir kuruluş dile getiremezken, Sayın Genel Başkanımızın önderliğinde, Bilkent Otel’de düzenlenen Hizmet-İş sendikamızın 35.kuruluş yıldönümü etkinliklerinde, 6.000 taşeron işçilerimizi Ankara ya getirerek Türkiye’de bir “taşeron işçiler” problemi olduğunu haykırmıştır.”

Bu güne kadar yapılan zorlu mücadelede Sayın Genel başkanımız Mahmut Arslan asla bir adım geri atmamıştır. Kendisini bu yürekli dik duruşundan dolayı huzurlarınızda kutluyorum. Evet bu gün bir taşeron problemi kadro ile çözüldü ise başkanımızın inancı hepimize güç vermiştir. Taşeron konusunun çözümünde katkılarından dolayı Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Julide Sarıereoğlu ve tüm bakanlarımıza teşekkür ediyorum. Başkanım iyiki varsınız, OLEYİS olarak Başta şahsım olmak üzere yönetimimiz ve bütün üyelerimiz mazlumların yanında olacağınız bütün mücadelelerde yanınızda olacağımızı bildirmekten mutluluk duyarız.”

“OLEYİS Statü ve Kadro Sıkıntıları”

Böke OLEYİS işyerleri Statü ve Kadro sıkıntılarını dile getirdi, “Sendikamızın çözüme kavuşturulmasını arzu ettiğimiz sorunlarımızdan bir tanesi de Öğretmenevlerinde çalışan üyelerimizin “statü ve kadro” sıkıntısıdır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımıza kadro sıkıntısı ile ilgili yaptığımız müracaatımız vardır. Taşeron konusu meclise geldiğinde bu konu ile ilgili zatıalinizin bizlere desteğinize ihtiyacımız var. Turizm çalışanlarının hak ettikleri değeri bulması ve Ülkemizin turizmde uluslararası platformda iyi yerlere taşıyacak olan, işinde ehil turizm çalışanları ve çalışan haklarının korunması ile mümkün olabileceğini belirterek, Türk turizminin gelişimine önemli katkılar sağlayan üyelerimizi, turizm çalışanlarımızı, gönüllü turizm elçilerimizi, sektörün tüm paydaşları ve üyelerimizi kutluyorum.” Alın teriyle hayata değer katan çalışanların, İnsan emeği ve onurunun  önemsendiği  “Ülkemiz gücünü, güne erken başlayıp geç saatlere kadar hayata değer katmak için çaba gösteren çalışanlarından almaktadır. Emeğiyle hayata değer katan bu insanlarımız sayesinde, toplumumuzun refah seviyesi yükselecektir. Ülkemizin barışı, esenliği ve huzuru için emeği ile katkıda bulunan işçilerimizin çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve hayat seviyelerinin yükseltilmesi gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

13. Olağan Genel Kurul Fotoğraf Galerisi İçin Tıklayınız >>>